آیا پیش از آغاز درمان ارتودنسی، پاکسازی دندان ضروری است؟

به چند دلیل ممکن است ارتودنتیست از شما بخواهد پیش از آغاز درمان ارتودنسی با کمک براکت ها، برای پاکسازی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. شاید یکی از مهم ترین آنها حصول اطمینان از این باشد که در طول درمان ارتودنسی هیچ مشکل اورژانسی برای شما بروز پیدا نخواهد کرد. بعلاوه، ارتودنتیست می خواهد کار خود را با دندان های تمیز و سالم آغاز کند و مطمئن شود علاوه بر دندان ها، لثه ها و استخوان های شما نیز برای قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها، از سلامت کافی برخوردار هستند.

علاوه بر این، می خواهد بداند قبل از قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها آیا دندان ها پوسیدگی دارند یا خیر. در صورت وجود پوسیدگی، این مشکل باید حتماً قبل از درمان ارتودنسی برطرف شود زیرا براکت ها مانع دسترسی دندانپزشک به همه قسمت های دندان می شوند و این مشکل در صورت عدم درمان پیشرفت خواهد کرد. باز هم باید بگوییم که با وجود براکت ها پاکسازی درست دندان ها توسط خود فرد نیز دشوار خواهد بود، وضعیتی که تشدید پوسیدگی دندان ها را اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

هزینه پاکسازی دندان ها قبل از قرار گرفتن براکت چقدر است؟

هزینه پاکسازی دندان ها پیش از آغاز درمان ارتودنسی و قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها درست به اندازه هزینه پاکسازی دندان ها در هر زمان دیگری است. هیچ چیز خاص و متفاوتی برای آن وجود ندارد. با این تفاوت که این پاکسازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دستیابی به بهترین درمان ارتودنسی

هزینه پاکسازی دندان های هر فرد به میزان وخامت وضعیت آنها بستگی خواهد داشت، به همین دلیل این هزینه برای افراد مختلف متفاوت است. اگر به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نکرده باشید، ممکن است رسوب زدایی و جرمگیری نیاز داشته باشید و اگر لثه های شما در وضعیت بدی قرار داشته باشند، تسطیح ریشه دندان نیاز خواهید داشت، که تحت عنوان پاکسازی عمقی نیز شناخته می شود. اگر به هر یک از این خدمات نیاز داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک و ارتودنتیست در کنار یکدیگر و به صورت هماهنگ کار می کنند و مشکلات احتمالی را تحت نظر دارند.

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

در جرم گیری دندان ها، قبل از قرار گرفتن براکت، چه نکاتی مد نظر قرار می گیرند؟

چندین نکته مهم هستند که طی پاکسازی دندان ها قبل از دریافت براکت ها باید مد نظر قرار گیرند.

  • نخست اینکه دندانپزشک باید بررسی کند استخوانی که دندان ها را در بر گرفته است از تراکم و سلامت کافی برخوردار است، در غیر اینصورت براکت ها موجب از دست رفتن دندان ها خواهند شد!
  • دوم اینکه، باید به شما اطمینان دهد دندان های شما عاری از پوسیدگی هستند.
  • نکته بعد این است که، باید دقت نماید همه اقدامات دندانپزشکی که قبلاً انجام شده اند وضعیت قابل قبولی دارند.
  • نکته آخر اینکه، باید مطمئن شود لثه ها از سلامت کافی برخوردار هستند تا زمانی که براکت ها به دندان ها متصل می شوند منجر به خونریزی زیاد نشوند، زیرا ممکن است به شکست براکت ها ختم شوند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع فضا نگهدار های ارتودنسی

تصویر رادیوگرافی زیر که با اشعه ایکس گرفته شده است نشان دهنده وضعیت دندان های فردی است که درمان ارتودنسی با براکت های ارتودنسی را آغاز نموده است اما قبل از آن برای پاکسازی دندان ها به دندانپزشک مراجعه نکرده است. قسمت هایی که با دایره قرمز رنگ مشخص شده اند نشان دهنده رسوب هایی هستند که روی قسمت های بین دندان ها ایجاد شده اند. این یکی از نشانه های عدم سلامت لثه ها است.

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

مراجعه به ارتودنتیست طی درمان

حتی زمانی که تحت درمان ارتودنسی با براکت ها قرار دارید و هر 4-6 هفته یک مرتبه برای تنظیم آنها به ارتودنتیست مراجعه می کنید، باز هم مجبورید هر 6 ماه یک مرتبه برای پاکسازی دندان ها مراجعه کنید. این قائده برای افرادی که از الاینرهای شفاف استفاده می کنند نیز صدق می کند.

به هیچ عنوان براکت ها دلیل خوبی برای نادیده گرفتن بهداشت دهان نیستند؛ در واقع، پایبند بودن به برنامه زمانی مراجعه به دندانپزشک برای پاکسازی دندان ها، از هر زمان دیگری مهم تر است زیرا احتمال گیر کردن ذرات غذا گوشه و کنار براکت ها بسیار زیاد است، اتفاقی که ممکن است خودتان متوجه آن نشوید. علاوه بر این، زمانی که سیم های ارتودنسی براکت ها را به یکدیگر وصل می کنند، کشیدن نخ دندان بسیار دشوار خواهد بود، که منجر به تشکیل میزان زیادی پلاک اطراف براکت ها خواهد شد. علاوه بر این، ممکن است با مسواک نتوان به تمام بخش هایی که براکت ها پوشش می دهند دسترسی پیدا کرد.

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با مشکلات بایت

مهم تر از همه اینها، لزوم گرفتن تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس است تا سلامت لثه ها، ریشه های دندان ها و فک تأیید شود. درست مانند همه افرادی که از براکت های ارتودنسی استفاده می کنند، شما نیز در معرض خطر “دی کلسیفیکاسیون”، یا از دست رفتن کلسیم دندان ها قرار دارید، که می تواند منجر به ایجاد لکه های سفید رنگ روی دندان ها شود. در صورتی که این مشکل بدون درمان باقی بماند، قابل بازگشت نخواهد بود. اما با قطع مصرف شیرینی جات و غذاهای اسیدی، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم، و حداقل دو مرتبه مراجعه به دندانپزشک برای پاکسازی دندان ها، می توان از بروز آن پیشگیری نمود.

اگر دندان های شما پوسیده و کرم خورده شوند، درمان با براکت های ارتودنسی طولانی تر خواهد شد. به همین دلیل پایبند بودن به برنامه مراجعه به دندانپزشک و فلوراید تراپی طی درمان ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

پاکسازی و جرم گیری دندان در ارتودنسی

طی مراجعه به دندانپزشک چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

برای مراجعه به دندانپزشک طی این دوره، زمان کافی اختصاص دهید زیرا پاکسازی دندان ها با وجود براکت ها روی دندان ها از حساسیت خاصی برخوردار است و از آنجا که ممکن است به ابزار ارتودنسی شما آسیب وارد شود، باید این کار با دقت انجام شود که مستلزم صرف زمان بیشتر است.

در این مراجعات، برخی دندانپزشک ها توصیه می کنند پیش از مراجعه به آنها سیم ارتودنسی توسط ارتودنتیست برداشته شود، اما برخی دیگر با وجود آنها نیز می توانند این کار را با دقت و ظرافت انجام دهند. برای این کار از فرچه هایی با سری های بسیار کوچک استفاده می شود، یا اسکیلر که برای جرمگیری و رسوب زدایی کاربرد دارد. در صورت نیاز فلوراید تراپی نیز برای شما انجام خواهد شد.

 

0/5 (0 نظر)