وقتی کودک شما از براکت های ارتودنسی استفاده می کند، حفظ سلامت خوب دهانی نیاز به دقت بیشتری دارد. پیدا کردن بهترین مسواک برای براکت های ارتودنسی با هدف سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها در طول درمان ارتودنسی، کاری ضروری است و نمونه مسواک های مختلفی هستند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

خواه براکت های شما فلزی باشند یا پلاستیکی شفاف، ذرات غذا به راحتی کنار براکت ها و سیم های کمانی گیر می کنند، در نتیجه خطر تجمع باکتری افزایش پیدا می کند. به گزارش انجمن دندانپزشکان کودکان آمریکا AAPD، حدود یک پنجم از کودکان بین 6 تا 11 سال در دندان های دائمی خود پوسیدگی دارند. شاید نیاز نباشد بگوییم، حفره های دندانی هنوز هم نگرانی اصلی هستند، و استفاده از براکت های ارتودنسی توجه به مراقبت های دهانی را حتی مهم تر می کند.

 

طراحی مسواک ارتودنسی

براکت های فلزی ارتودنسی، که هنوز هم از جمله رایج ترین ابزارهای ارتودنسی هستند، از سه جزء اصلی تشکیل شده اند: براکت ها، بندها، و سیم های کمانی. براکت ها با نوعی چسب مخصوص به دندان ها چسبانده می شوند، در حالی که بندها به دور دندان های مولر قرار می گیرند و سیم کمانی آنها را به یکدیگر متصل می کند به گونه ای که می توانند به تدریج دندان ها را جابجا کنند و آنها را به شکلی صاف در محل درست قرار دهند. به خاطر داشته باشید ذرات غذا می توانند بین سیم کمانی و تک تک براکت ها گیر کنند، بنابراین یک مسواک کارآمد باید بتواند ذرات غذا و جرم های انباشته شده روی دندان ها و کنار براکت ها را خارج کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با سیستم براکت ارتودنسی

 

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

 

  • مسواک هایی با سری کوچک. بر اساس آکادمی دندانپزشکی عمومی (AGD)، در حال حاضر هیچ استدلال علمی وجود ندارد که نشان دهد یک نوع مسواک برای رهایی از شر پلاک های دندانی وجود دارد. به جای آن، مسواک زدن دقیق و با دقت چیزی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خواه تحت درمان ارتودنسی قرار داشته باشید، یا نه. بعلاوه، مسواکی انتخاب کنید که متناسب با نیازهای خاص شما باشد- در این مورد بتواند به قسمت هایی که دسترسی به آنها دشوار است برسد. AGD توصیه می کند که “سر مسواک باید کوچک باشد تا دسترسی به همه قسمت های دهان، دندان ها و لثه ها راحت باشد”. با داشتن این موضوع در ذهن، استفاده منظم از یک مسواک مناسب می تواند به شما کمک کند حاشیه های خط لثه خود را به خوبی پاک کنید، جایی که باکتری ها انباشته می شوند.
  • مسواک نرم به منظور پیشگیری از بروز حساسیت. براکت ها به خودی خود می توانند موجب بروز ناراحتی شوند، مخصوصاً زمانی که برای نخستین بار روی دندان ها قرار می گیرند و پس از هر بار تنظیم آنها با ابزارهای دیگر مانند اکسپندر (وسیع کننده کام). بنابراین، هنگام انتخاب مسواک برای براکت های ارتودنسی، محدود کردن این ناراحتی و حساسیت، به اندازه مسواک زدن درست، حائز اهمیت است. و بهترین مسواک ها یک دسته نقاط مشترک دارند:
    • مسواک با دسته بزرگ. اگر اندازه دسته مسواک درست باشد می تواند به شما کمک کند آن را محکم تر در دست بگیرید. اگر به فکر انتخاب مسواک برای کودک خود هستید، AAPD پیشنهاد می دهد که دسته مسواک باید مقداری بزرگ تر باشد تا حین مسواک زدن کنترل بیشتری روی آن داشته باشد.
    • فرچه های نرم و پلاستیکی. مسواک های دارای فرچه های سفت به راحتی می توانند موجب ساییدگی و خوردگی مینای دندان ها و اذیت شدن لثه ها شوند که از قبل به خاطر تنظیمات اخیر ارتودنسی احساس درد در آنها بوجود آمده است. مسواک هایی که فرچه نرم دارند می توانند به همین اندازه برای تمیز کردن دندان ها کارآمد باشند، بدون اینکه این آسیب را بوجود بیاورند.
    • فرچه هایی که سر آنها گرد است. انجمن متخصصان بهداشت دهان و دندان آمریکا (ADHA) نشان داده است که فرچه هایی که سر آنها گرد است بهتر می توانند در برابر آسیب از بافت های داخل دهان حمایت کنند- که همه قسمت های دهان را شامل می شود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دلایل کج شدن دندان و روش های صاف کردن آن

همیشه روی مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشید.

وقتی مسواکی با فرچه های نرم و سر گرد و دسته بزرگ پیدا کردید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید آیا کودک شما به درستی از آن استفاده می کند یا خیر. ناظر مسواک زدن کودکان هفت تا هشت ساله ای که ابتدای راه درمان ارتودنسی هستند، باشید و مطمئن شوید اصول مسواک زدن درست با وجود براکت های ارتودنسی را یاد گرفته اند. البته، کودکان بزرگتر که به تازگی درمان خود را آغاز کرده اند نیز باید در ابتدا تحت نظارت شما مسواک بزنند و کار آنها مورد تأیید شما قرار بگیرد.

انواع مسواک های ارتودنسی

مسواک های ارتودنسی می توانند با مسواک های معمولی متفاوت باشند، اما اصولاً دو نوع مسواک مخصوص ارتودنسی وجود دارد. اولین دسته مسواک های معمولی هستند اما داخل خود فرو رفتگی های زیادی دارند، و شبیه براکت های ارتودنسی هستند و فرچه های آنها بلند و کوتاه است، اما در این نوع مسواک ها همیشه قسمت وسط کوتاه تر است.

 

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

 

راه های مختلفی برای تمیز کردن بین دندان ها وجود دارد. اینکه کدام ابزار را برای تمیز کردن دندان های خود انتخاب کنید به اندازه فاصله بین دندان ها، و سلیقه خود شما بستگی دارد. در واقع نوع دوم مسواک های ارتودنسی چیزی شبیه خلال دندان هستند، با این تفاوت که فرچه دارند. این نوع مسواک ها بین دندان ها و ابزار روی آنها قرار می گیرند، زیرا این مسواک آنقدر باریک است که بدون شکستن ابزار یا آسیب به دندان می تواند بین آنها فرو برود. این فرچه ها قادرند به خوبی و به سرعت، ذرات غذای گیر گرده لای ابزار و دندان را خارج کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها

 

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

مسواک های مناسب دوره درمان ارتودنسی

مسواک های مخصوص ارتودنسی

دندان های عقل، ایمپلنت های دندانی، یا براکت ها- مهم نیست چه نیازهایی دارید، ابزارهای مخصوصی هستند که برای راحت تر تمیز کردن دندان ها استفاده می شوند. این محصولات با همکاری متخصصان مختلف دهان و دندان با کیفیت و کارایی بالا طراحی و ساخته شده اند.

 

0/5 (0 نظر)