تویین بلاک چیست؟

تویین بلاک ها نوعی ابزار فانکشنال هستند که به گونه ای طراحی شده اند تا نحوه قرار گیری بایت روی یکدیگر را بهبود بخشند. این ابزار می تواند نتایج تأثیر گذاری به جای بگذارد. تویین بلاک از دو بریس متحرک تشکیل شده است که نیاز است به طور تمام وقت استفاده شود. هنگام استفاده از آنها باید اطمینان حاصل نمایید که فک پایین شما جلو قرار گرفته و بسته است به شکلی که بایت بلاک روی هم قرار بگیرد.

چه زمانی باید از تویین بلاک ها استفاده نمود؟

تویین بلاک بخش مهمی از درمان ارتودنسی است و باید شب و روز استفاده شود. حتی موقع غذا خوردن نیز باید از آنها استفاده کرد مگر آنکه ارتودنتیست شما دستور دیگری دهد.

تویین بلاک چیست

تویین بلاک چیست

چرا ممکن است تویین بلاک ها موفقیت آمیز نباشند؟

احتمالاً تویین بلاک ها پر استفاده ترین ابزارهای فانکشنال ارتودنسی در سراسر دنیا هستند، گرچه آنها شناخته شده ترین آنها نیستند (در حالی که ممکن است احتمالاً باشند). ابزار فانکشنال ابزاری است که نحوه عملکرد دهان را تغییر می دهد، و از ماهیچه های اطراف دهان برای رسیدن به یک هدف ارتودنسی خاص استفاده می کند.

ارتودنتیست ها تویین بلاک ها را دوست دارند زیرا آنها می توانند اورجت های بزرگ را اصلاح نمایند (وضعیتی که دندان های جلوی فک بالا رو به جلو منحرف هستند و بیشتر از حد معمول از دندان های فک پایین جلوتر قرار می گیرند) و این کار به سرعت انجام خواهند داد! علاوه بر این، آنها می توانند برای وسیع تر کردن فک بالا به طور همزمان مورد استفاده قرار بگیرند، و نیز اینکه آنها می توانند فضا را برای بیرون آمدن دندان ها نگهدارند.

تویین بلاک ها اگر اینقدر به طور منظم مؤثر واقع نمی شدند به این میزان شهرت نمی رسیدند، اما گاهی اوقات شما نتایجی که می خواهید را نمی بینید. ارتودنتیست ها معتقدند این اتفاق در نتیجه یک دسته مشکلات رخ می دهد، که عبارتند از:

عدم همکاری بیمار

البته، عدم همکاری بیمار در استفاده از این ابزار شناخته شده ترین علت است. از میان ابزارهای فانکشنال، استفاده از آنها راحت تر است، اما لازم است هم به آنها عادت شود و هم برای این عادت کردن همکاری لازم شود. آنها وقتی خارج دهان هستند، و نیز اگر بیمار آنها را داخل دهان خود تکان دهد و در جای خود نگه ندارد، و یا اگر بیمار فک پایین خود را به گونه ای نگه دارد (آن را در وضعیتی خاص قرار دهد) که زیر بلاک پایین قرار بگیرد- بلاک بالا باید جلوی بلاک پایین قرار بگیرد- کار نمی کنند.

ارتودنتیست ها به بیماران خود توصیه می کنند تویین بلاک ها ۲۳ ساعت در طول شبانه روز استفاده کنند، با توجه به اینکه می توان مدت زمان کوتاهی آنها را برای غذا خوردن و تمیز کردن دندان ها خارج نمود. اگر بیمار ورزش های رزمی یا پر زد و خورد یا شنا انجام می دهد، اگر چند ساعت دیگر در طول هفته از دهان خارج باشد ایرادی ندارد. اما باید به خاطر داشته باشید که تنها استفاده شبانه از آنها کفایت نمی کند و به نتایجی که انتظار دارید دست نخواهید یافت.

تویین بلاک چیست

تویین بلاک چیست

خیلی زود یا خیر دیر؟

به صورت ایده آل، تویین بلاک ها زمانی خیلی خوب عمل می کنند که بیمار بیشترین سرعت روند رشد خود را تجربه نماید. اگر خیلی زود استفاده از آنها را آغاز کنید، باز هم روند رشد چندان مناسب نخواهد بود. احتمالاً رشد دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد، اما ممکن است بیمار از آنها خسته شود و احتمالاً کمتر همکاری خواهد کرد.

اگر خیلی دیر هم استفاده از آنها را آغاز نمایید، احتمالاً مقدار زیادی از روند رشد اتفاق افتاده است و به مرحله کند خود رسیده است، و تویین بلاک ها چندان مؤثر نخواهند بود. در حقیقت آنها برای افراد بزرگسال مناسب نیستند، ممکن است قبل از آنکه ارتودنتیست برای استفاده از آنها تصمیم بگیرد فک های شما به بزرگ ترین اندازه خود رسیده باشند! ارتودنتیست شما می تواند روند رشد بیمار را ارزیابی نماید و استفاده از تویین بلاک ها را توصیه نماید.

طراحی ضعیف تویین بلاک ها

در حقیقت این برای ارتودنتیست ها و فردی که تویین بلاک ها را می سازد مهم است. در ابزاری که به خوبی طراحی شده باشد، بلاکی که به خوبی ساخته شده باشد، باید دندان ها را به خوبی بگیرد تا بیمار به صورت تقریباً اتوماتیک دهان خود را در محل ایده آل ببندد تا اورجت او اصلاح شود. برای بیمار بستن دهان به صورت اشتباه راحت است، یا بلاک دهان را به اندازه کافی رو به جلو فشار نمی دهد، یا ممکن است بلاک نیاز به تنظیم داشته باشد. یک ارتودنتیست مجرب با یک تیم ماهر بعید است با چنین مشکلاتی مواجه شود.

الگوی اسکلتی نا مطلوب

تویین بلاک ها ابزارهایی چندکاره هستند- شما می توانید از آنها برای حل مشکلات متعدد ارتودنسی استفاده نمایید، اما برخی اشکال اسکلتی خاص صورت بهتر از اشکال دیگر به تویین بلاک ها پاسخ می دهند. احتمالاً ارتودنتیست این نکته را در ابتدای درمان بررسی خواهد کرد، اما اگر در آن مرحله ساده ترین گزینه ممکن باشند، باز هم ممکن است روند درمان با آنها را ادامه دهد.

رشد اسکلتی نا مطلوب

برخی روزها متوجه خوب بودن آنها می شوید، اما برخی روزهای دیگر باعث تعجب شما خواهد شد، اما ممکن است این اتفاق بیفتد که تویین بلاک ها نتایجی که انتظار دارید را برآورده نمی کنند زیرا صورت آنگونه که انتظار می رود رشد نمی کند. این اتفاق بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که اختلالات رشد صورت دارند و قبلاً شکستگی فک داشته اند.

هنوز هم کارهایی هستند که با انجام آنها، روی هم رفته می توان به نتایج خوبی رسید، اما مانند نمونه های قبلی الگوی نامناسب اسکلت صورت، امتحان کردن تویین بلاک ها رویکردی نسبتاً ساده است تا بهبودهایی در نحوه برخورد دندان ها با یکدیگر ایجاد نمود.

دلایل نا شناخته

گاهی اوقات برای نتایجی که مشاهده می شوند هیچ علت قابل توضیحی وجود ندارد. ابزارهای جایگزینی برای تویین بلاک ها و رویکردهای مختلفی برای حل این مشکل وجود دارند، که آنها هم مزایا و معایبی دارند. اگر فکر می کنید تویین بلاک شما کار نمی کند آن را با ارتودنتیست خود در میان بگذارید.

تویین بلاک چیست

تویین بلاک چیست

۰/۵ (۰ نظر)