در این نوشته می خوانید:

اگر تعدادی از دندان های شما، از جمله دندان های جلو، از دست رفته اند، یک بریج دندانی می تواند به احیاء ظاهر و عملکرد دندان های شما کمک کند. این پروتز مصنوعی، در جایی که دندان از دست رفته است، مانند بریج عمل می کند. با یک دندانپزشک حرفه ای صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا بریج برای شما مناسب است یا خیر.

بریج دندان چیست؟

اگر یک یا چند دندان شما از دست رفته باشند، یک بریج دندان می تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی (کاذب) پر کند. یک بریج عموماً از روکش ها در دو طرف دندان از دست رفته یا دندان های حمایت کننده از پونتیک (دندان کاذب) ساخته شده است و در جای خود چسبانده می شود.

چه کسی نیاز به یک بریج دندان دارد؟

اگر شما یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید بریج های دندانی می توانند کمک کنند. شایع ترین علل از دست رفتن دندان ها عبارتند از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و حوادث دندانی است. یا اینکه ممکن است به علت یک بیماری مادرزادی، حین تولد تعدادی از دندان ها را نداشته باشید. برای دریافت یک بریج دندان، شما به دندان های سالم در هر دو طرف فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته نیاز دارید.

چرا به بریج دندان نیاز داریم؟

دندان های شما با هم کار می کنند. اگر یک دندان از دست رفته باشد، دندان های نزدیک آن می توانند به سمت فضای خالی به جا مانده از آن حرکت کنند. دندان های فک های روبروی آنها نیز می توانند به سمت فضا حرکت کنند و بلندتر از دندان های مجاور خود به نظر برسند. این می تواند موجب بروز مشکلات زیر شود:

 • مشکلات بایت
 • مشکلات جویدن
 • درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها و فک ها
 • خود آگاهی از ظاهر لبخند

بریج دندان چگونه به نظر می رسد؟

یک بریج دندانی معمولی دارای ویژگی های زیر است:

 • دندان های تکیه گاه: یک دندانپزشک حرفه ای دو روکش روی دندان ها در هر دو سمت شکاف قرار می دهد. این دندان های لنگر یا تکیه گاه، یا دندان های حمایت کننده می توانند دندان های طبیعی یا ایمپلنت های دندانی شما باشند.
 • پونتیک: این دندان کاذب (یا دندان مصنوعی) شکاف را پر می کند و به روکش ها متصل می شود.

چه نوع بریج های دندانی در دسترس هستند؟

چهار نوع اصلی بریج ها عبارتند از:

بریج دندانی

بریج دندانی

 • بریج ثابت سنتی: بریج های دندانی سنتی متداول ترین نوع بریج های دندان هستند. آنها از دو یا چند روکش و دندان پرکننده یا دندان کاذب (که پونتیک pontic نامیده می شود) تشکیل شده اند که همه به یکدیگر متصل هستند. روکش ها بریج را در جای خود نگه می دارند. بریج های سنتی از فلز، آمیختن پرسلن روی فلز، سرامیک، و یا تمام فلز مانند طلا ساخته شده اند. بریج های سنتی با دوام و محکم هستند و با مراقبت مناسب عمر طولانی خواهند داشت. آنها عموماً تنها برای احیاء دندان های عقب (پرمولر و مولر) استفاده می شوند.
بریج دندانی

بریج دندانی

 • بریج کانتی لور یا یک طرفه: بریج های کانتی لور شبیه بریج های سنتی هستند. در این نوع بریج ها، پونتیک تنها به یک دندان تکیه گاه متصل می شود. گاهی اوقات این می تواند تنها گزینه برای افرادی باشد که تنها در یک سمت فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته دندان دارند. اما وجود آن یک دندان طبیعی در کنار فضای خالی، برای حمایت از یک بریج کانتی لور الزامی است. در این نوع بریج ها، یک روکش دندان روی دندان ناسالم در یکی از دو طرف فضای خالی قرار می گیرد. این نوع بریج ها غالباً برای احیاء ظاهر دندان های جلوی از دست رفته استفاده می شوند. بریج های کانتی لور به اندازه کافی قوی نیستند تا از دندان های مولر ها (عقب دهان) حمایت کنند. آنها معمولاً از پرسلن ساخته می شوند.
بریج دندانی

بریج دندانی

 • بریج دندان مریلند (بریج رزین باند): اگر شما دندان های جلو را از دست داده اید، ممکن است این نوع بریج برای شما مناسب باشد. این نوع بریج ها که با نام رزین باند (چسب شونده با رزین) نیز شناخته می شوند کم تهاجمی تر از بریج های سنتی هستند. آنها از یک پونتیک (مصنوعی یا دندان کاذب) تشکیل شده اند که توسط یک چارچوب فلزی بال- مانند پشتیبانی می شوند که پشت دندان های مجاور فضای خالی چسبانده می شوند. این دندان مصنوعی از جنس پرسلن فلز یا سرامیک ساخته شده است. بریج های مریلند که از پرسلن یا سرامیک ساخته می شوند همرنگ دندان های طبیعی هستند. یکی از مزایای بریج های مریلند عدم نیاز به حذف ازساختار دندان های مجاور برای قرار گیری روکش بریج روی آنها است، زیرا آنها به پشت دندان های مجاور خود متصل می شوند. بریج های مریلند برای احیاء دندان ها قدامی (دندان های جلو) استفاده می شوند و به ندرت برای جایگزینی دندان های مولر یا نیش از دست رفته استفاده می شوند زیرا دندان های نیش برای بایت شما بسیار مهم هستند و بریج های مریلند می توانند به راحتی جابجا یا شل شوند.
بریج دندانی

بریج دندانی

 • بریج بر پایه ایمپلنت: این نوع بریج شبیه به یک بریج ثابت سنتی است، اما به جای اینکه روی دندان های طبیعی چسبانده شود، روی ایمپلنت های دندانی چسبانده می شود. این نوع بریج ها برای پر کردن جای دندان های پرمولر یا مولر استفاده می شوند. بریج های بر پایه ایمپلنت های دندانی برای بیمارانی ایده آل هستند که در یک ردیف حداقل سه مولر از دست رفته دارند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا بوتاکس در دندانپزشکی کاربرد دارد؟

به جای بریج دندان چه گزینه های دیگری می توان استفاده کرد؟

برخی افراد پروتزهای پارسیل را انتخاب می کنند، که دندان های کاذب متحرک هستند. شما آنها را برای تمیز کردن از دهان خارج می کنید. علاوه بر این ممکن است گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت های دندانی باشید. ایمپلنت های دندانی با جراحی داخل فک قرار می گیرند. دندانپزشک شما می تواند کمک کند تا بهترین گزینه برای خود را انتخاب کنید.

آیا من به ایمپلنت های دندانی نیاز دارم؟

گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است یک ایمپلنت دندانی را به جای یک بریج توصیه کند. یک لابراتوار دندانپزشکی دندان های جدید را بر اساس یک الگوی ساخته شده از روی قالب دهان شما می سازد. جراح ایمپلنت ها را داخل استخوان فک قرار می دهد. با گذشت زمان، ایمپلنت ها با استخوان فک جوش می خورند و دندان های جدید روی آنها قرار می گیرند. یکی از مزایای ایمپلنت های دندانی این است که آنها نیازی به حمایت دندان های دیگر ندارند.

بریج های دندانی چقدر متداول هستند؟

بریج های دندانی یک راه حل متداول برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. دندانپزشکان سالهاست که از آنها برای بیماران خود استفاده می کنند.

طی فرایند دریافت بریج های دندانی سنتی چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً حداقل دو مرتبه مراجعه به دندانپزشک نیاز است:

آماده سازی دندان و بریج موقت

آماده سازی دندان های تکیه گاه یا پایه: در طول اولین مراجعه، شما، دندانپزشک در دندان هایی که قرار است نقش تکیه گاه یا پایه بریج را ایفا کنند تغییراتی ایجاد می کند. برای آغاز فرایند از بی حسی موضعی برای اطمینان از بدون درد و ناراحتی بودن فرایند استفاده می شود. سپس دندانپزشک دندان ها را شکل می دهد و تراش می دهد و تمام مینا، بخشی از عاج، و ساختار اضافی دندان را حذف می کند، تا جای کافی برای قرار گرفتن روکش روی دندان وجود داشته باشد. این آماده سازی دقیقاً شبیه آماده سازی دندان برای دریافت روکش های دندانی است.

قالب گیری از دندان های آماده شده: پس از آنکه دندان ها شکل می گیرند، از آنها قالب یا اسکن دیجیتال گرفته می شود و برای یک لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود. در آنجا از قالب یا اسکن به عنوان یک مدل برای ساخت بریج دندان، دندان های مصنوعی و روکش به صورت سفارشی برای شما استفاده خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هزینه‌ درمان ارتودنسی

قرار گیری بریج موقت روی دندان های آماده شده: تا زمانی که بریج دائمی ساخته و ارسال شود، دندانپزشک شما یک بریج موقت بر روی دندان های تازه شکل گرفته و شکاف قرار می دهد. اگر دندان های دو طرف فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته به اندازه کافی قوی نیستند تا از بریج حمایت کنند، ایمپلنت های دندانی داخل فک (بریج بر پایه ایمپلنت) قرار می گیرند.

قرار گیری بریج دائمی روی دندان ها

قرار دادن بریج دائمی: هنگامی که بریج دائمی آماده است، باید برای قرار دوم مراجعه کنید. در مراجعه دوم، دندانپزشک بریج موقت را برمی دارد و دندان ها را پاکسازی می کند و بریج دائمی را روی دندان ها قرار می دهد. اگر حساسیت یا درد وجود داشته باشد، قبل از برداشتن بریج موقت، بی حسی موضعی تزریق می شود. دندانپزشک به دقت بریج را بررسی می کند و هر گونه تنظیمات مورد نیاز را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که مناسب بایت شما است و به راحتی روی دندان ها قرار می گیرد.

حصول اطمینان از مناسب بودن بریج: دندانپزشک از دندان هایی که بریج دارند عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس می گیرد تا اطمینان حاصل شود که به درستی مناسب است. سپس بریج با استفاده از چسب مخصوص دندانپزشکی روی دندان ها متصل می شود.

آیا دریافت بریج های دندانی دردناک است؟

فرایند دریافت بریج های دندان نسبتاً بدون درد است زیرا دندانپزشک شما قبل از انجام این فرایند از یک ماده بی حس کننده استفاده می کند. با این حال، بعد از بین رفتن اثر داروی بی حسی احتمالاً شما اندکی احساس ناراحتی جزئی احساس می کنید.

مراقبت های بعد از دریافت بریج های دندان

روتین مراقبتی پس از فرایند دریافت بریج ها و روکش ها شبیه به هم است.

با این حال، پس از جایگذاری بریج دندان دائمی، تکنیک های اضافی بهداشتی دهان و دندان ضروری هستند. تمیز کردن منطقه ای که در آن پونتیک (دندان کاذب) روی لثه ها قرار می گیرد دشوار است، که می تواند منجر به تشکیل پلاک های دندان شود.

دهان را اغلب با دهانشویه شستشو  دهید، حداقل دو مرتبه در طول روز مسواک بزنید، و به طور منظم زیر بریج را نخ دندان بکشید. این شیوه ها باعث کاهش التهاب می شوند و به جلوگیری از ایجاد حفره ها در لبه های بریج ها کمک می کنند.

مدیریت درد احتمالی

فرایند دریافت بریج های سنتی، بریج های مریلند و بریج های کانتی لور نسبتاً بدون درد است. برخی افراد تورم یا تحریک پذیری لثه را تجربه می کنند. دندانپزشکان توصیه می کنند که داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن برای مدیریت درد مصرف کنند.

بریج های بر پایه ایمپلنت های دندانی نیاز به جراحی جزئی دارند، که ممکن است چند روز اول پس از جراحی منجر به حساسیت دندان، تحریک پذیری لثه و تورم فک شود.

غذا خوردن بعد از فرایند دریافت بریج دندان

در طول مدتی که بریج دائمی شما ساخته می شود، دندانپزشک شما برای محافظت از دندان های تازه شکل داده شده شما یک بریج موقت روی آنها قرار خواهد داد.

در طول این دوره گذار، اجتناب از خوردن یا جویدن غذاها و خوراکی های زیر اجتناب کنید:

 • غذاهای چسبناک یا جویدنی مانند آدامس و آبنبات
 • غذاهای سفت مانند آجیل و چیپس
 • تکه های یخ

در طول مدتی که بریج موقت داخل دهان شما قرار دارد، در سمت مقابل دهان خود غذا را بجوید.

پس از جایگذاری بریج دائمی، هنوز به مدت 24 ساعت باید از خوردن غذاهای چسبناک و سفت اجتناب کنید. پس از این دوره می توانید طبق معمول غذا بخورید.

مزایای استفاده از بریج های دندانی

یک بریج دندان می تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • کمک به بایت
 • جلوگیری از خارج شدن دندان های باقی مانده از ردیف خود
 • احیاء توانایی جویدن و صحبت کردن
 • احیاء ظاهر لبخند
بریج دندانی

بریج دندانی

آیا بریج های دندانی خطرات یا عوارض دارند؟

اگر به درستی از بریج های دندانی خود مراقبت کنید، بدون هیچ عوارضی می توانند چندین سال دوام داشته باشند. اگر دندان های اطراف بریج پوسیده شوند یا اگر چسب خراب شود، ممکن است بریج با شکست مواجه شود. اگر بریج شل شود و دندان های حمایت کننده آن هنوز سالم و دست نخورده باشند، ممکن است دندانپزشک شما بتواند آن را با چسب جدید بچسباند.

بریج های دندانی چقدر دوام دارند؟

بریج های دندانی می توانند حداقل پنج تا هفت سال دوام داشته باشند. با داشتن بهداشت خوب دهان و دندان، بریج ممکن است بیش از 10 سال دوام داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا براکت سنتی می تواند باعث مزه فلز داخل دهان شود؟

آیا غذا خوردن با بریج دندان دشوار است؟

مردم اغلب متوجه می شوند که برعکس این موضوع صحت دارد- جایگزینی دندان های از دست رفته باعث می شود که غذا خوردن آسان تر شود. شما ممکن است ترجیح دهید غذاهای نرم را به قطعات کوچک تبدیل کنید تا زمانی که به استفاده از بریج عادت کنید.

آیا بریج دندان روی حرف زدن من تأثیر خواهند داشت؟

اگر دندان های جلوی خود را از دست نداده باشید، می توانید به وضوح صحبت کنید. بریج دندان با دندان های جلو در محل مناسب می تواند حرف زدن شما را بهبود بخشد.

چگونه می توان از بریج دندان خود مراقبت کرد؟

موفقیت بریج دندان به سلامت و استحکام دندان های باقی مانده بستگی دارد. جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه با داشتن یک بریج بویژه مهم است، زیرا می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود. برای مراقبت از دندان و مراقبت از لثه، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • دو مرتبه مسواک زدن در روز و نخ دندان کشیدن روزانه: یک دندانپزشک می تواند روش درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما آموزش دهد. شما احتمالاً نوع خاصی نخ دندان به نام تریدر استفاده می کنید که به شما اجازه می دهد تا نخ را بین بریج و لثه خود بکشید. تمیز کردن بین بریج و لثه با ابزارهای اضافی مانند سوپر فلاس یا واتر فلاس یا واتر پیک راحت تر است.
 • انجام پاکسازی تخصصی دندان ها: مراجعه منظم به یک دندانپزشک می تواند به تشخیص زود هنگام مشکلات، زمانی که درمان موفق تر است، کمک کند.
 • داشتن یک رژیم غذای متعادل: شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر، و سعی کنید غذاهای جویدنی، فیبروزی مانند برخی از گوشت ها را محدود کنید.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه تغییرات در بایت خود شدید یا جویدن شما ناراحت کننده شده است برای بررسی بریج خود به دندانپزشک کنید. اگر درد، قرمزی، تورم یا خونریزی در اطراف بریج دارید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

هزینه بریج های دندان چقدر است؟

هزینه بریج های دندانی متفاوت است. این بستگی به نوع بریج شما دارد و جایی که زندگی می کنید. اگر شما بیمه دندانپزشکی دارید، معمولاً درصدی از هزینه ها را پرداخت می کند. پوشش هزینه ها توسط بیمه به طرح درمان دندانپزشکی خاص شما بستگی دارد.

مقایسه بریج های دندان و ایمپلنت های دندانی: کدامیک بهتر است؟

ایمپلنت دندانی یک ریشه مصنوعی دندان است. آنها یک گزینه محبوب برای جایگزینی دندان های از دست رفته ناشی از آسیب، پوسیدگی یا کشیدن هستند.

ایمپلنت ها با جراحی داخل استخوان فک قرار داده می شوند و دقیقاً به شکل پیچ هستند. آنها با استخوان طبیعی شما جوش می خورند. روکش های دندانی (روکش های مصنوعی دندان) در بالای ایمپلنت ها قرار داده می شوند.

اگر شما یک دندان از دست رفته دارید، یک ایمپلنت تکی یک گزینه عالی برای شما است. با این حال، اگر شما بیش از یک دندان از دست رفته داشته باشید، ممکن است یک بریج یا پروتز مصنوعی دندانی نیاز داشته باشید.

ایمپلنت های دندانی و بریج های دندانی هر دو جایگزین دندان های از دست رفته می شوند. گرچه آنها شبیه به یکدیگر هستند، اما هزینه ها و نتایج این دو فرایند بسیار متفاوت هستند.

مزایای ایمپلنت های دندانی در مقایسه با بریج های دندانی:

 • نیاز به نگهداری کمتر دارند.
 • طبیعی تر به نظر می رسند.
 • از استخوان فک محافظت می کنند.
 • در طول زمان، به دندان ها فشار وارد نمی کنند یا موجب پوسیدگی و ساییدگی آنها نمی شوند.

معایب ایمپلنت های دندانی:

 • آنها به جراحی تهاجمی تری نیاز دارند.
 • ایمپلنت تکی دندان کمی پر هزینه تر از یک بریج سه واحدی است.
 • زمان بهبودی طولانی تر است.
 • آنها می توانند ترک بخورند یا بشکنند.

مزایای بریج های دندانی در مقایسه با ایمپلنت های دندانی:

 • این فرایند سریع تر است و به جراحی تهاجمی نیاز ندارد (مگر اینکه بریج توسط ایمپلنت ها پشتیبانی شود)
 • زمان ریکاوری آنها سریع تر است.
 • مقرون به صرفه تر هستند.

معایب بریج ها:

 • به اندازه ایمپلنت ها طبیعی به نظر نمی رسند.
 • باید به صورت دوره ای تعویض شوند.
 • بیشتر مستعد شکستن و ساییدگی هستند.
 • به دندان های طبیعی (دندان های اطراف) آسیب وارد می کنند.

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

بستگی دارد. ایمپلنت یک گزینه عالی است اگر شما فقط یک دندان از دست رفته داشته باشید. آنها طبیعی تر نیز به نظر می رسند. یک بریج نیز زمانی یک گزینه بهتر است که شما بیشتر از یک دندان از دست رفته داشته باشید. آنها معمولا ارزان تر از ایمپلنت نیز هستند.

0/5 (0 نظر)