آیا درمان ارتودنسی که در دوران نوجوانی انجام داده اید و یک لبخند کامل برای شما خلق شده است؟ آیا آن لبخند هنوز سر جای خود است یا امروز وقتی به آینه نگاه می کنید چیز متفاوتی می بینید؟ اگر قبلاً تحت درمان ارتودنسی قرار داشته اید و اکنون با ناراحتی به دندان های خود نگاه می کنید که به سمت محل قبلی خود بازگشته اند، شما تنها نیستید!

ما در مطب خود پیوسته بیماران بزرگسالی را می بینیم که بازگشت مشکل ارتودنتیک خود را تجربه می کنند و پس از صرف زمان زیادی برای صاف کردن لبخند خود، دندان های آنها شروع به جابجا شدن کرده اند. آنها می خواهند بدانند چگونه می توانیم به آنها کمک کنیم تا دوباره همه چیز مرتب شود.

خوشبختانه، ارتودنتیست های معتبر و مجرب، تخصص مورد نیاز برای خلق لبخندی زیبا و ماندگار برای بیماران در هر سنی را دارند! بیایید نگاهی دقیق تر به ریلپس ارتودنسی یاهمان بازگشت مشکل ارتودنتیک بیندازیم، اینکه چه چیزی می تواند باعث بروز این مشکل شود و ارتودنتیست چگونه می تواند آنها را اصلاح کند تا لبخندی به شما بدهد که بتوانید دوباره با اعتماد به نفس با آن لبخند بزنید.

برگشت ارتودنسی

برگشت ارتودنسی

ریلپس ارتودنسی چیست؟

هنگامی که پس از درمان موفق ارتودنسی دندان ها شروع به حرکت به سمت موقعیت قبلی خود می کنند، به آن ریلپس ارتودنسی گفته می شود. ریلپس های کوتاه مدت کمتر از یک سال پس از پایان درمان رخ می دهند، در حالی که ریلپس های طولانی مدت، یک سال یا بیشتر پس از اتمام درمان رخ می دهند.

ممکن است موضوع شایعی به نظر نرسد، اما بازگشت مشکلات ارتودنتیک در حقیقت نسبتاً شایع است. در حقیقت، برخی از مطالعات تخمین می زنند که بیش از نیمی از بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند، طی 10 سال پس از اتمام درمان خود، تا حدودی ریلپس ارتودنتیک را تجربه خواهند کرد. این یکی از دلایل بزرگی است که ارتودنتیست ها اخیراً رویکرد خود برای استفاده از ریتینر را تغییر داده اند. به بسیاری از بیمارانی که سابقاً تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند و اکنون بازگشت ارتودنتیک را تجربه می کنند، گفته شده است که یک یا دو سال پس از درمان، می توانند استفاده منظم از نگهدارنده را قطع کنند. با این حال، اکثر متخصصان ارتودنسی در حال حاضر موافق هستند که برای حصول بهترین نتایج، نگهدارنده ها باید تا پایان عمر بیمار استفاده شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد درمان ریشه یا عصب کشی بدانید

مضطرب نشوید! ما می دانیم وقتی برای نخستین بار در مورد این نوع تعهد می شنوید، ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما در اکثر موارد، پس از طی شدن دوره اولیه تنظیم، باید نگهدارنده تنها شب ها استفاده شود. این اغلب برای ثابت و محکم نگه داشتن دندان هایی که به تازگی صاف و همراستا شده اند، در موقعیت کنونی، کافی است.

چه چیزی می تواند باعث برگشت ارتودنسی شود؟

عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است در ریلپس ارتودنتیک دخیل باشند، اما استفاده نامنظم از ریتینرها شایع ترین آنها است. متأسفانه، برخی از بیماران اهمیت ریتینرها را دست کم می گیرند و نمی دانند که حتی پس از برداشتن بریس ها یا استفاده از آخرین الاینر، هنوز یک کار هست که باید انجام شود!

پس از پایان مرحله اولیه درمان، دندان ها، استخوان ها و لثه ها هنوز نیاز به زمان دارند تا در موقعیت های جدید خود جای بگیرند. استفاده از ریتینرها به طور منظم، از دندان ها در برابر نیروهای طبیعی که آنها را به مکان قبلی خود داخل دهان باز می گردانند محافظت می کند. همچنین به تثبیت بیشتر در طول زمان کمک می کند.

برخی از عوامل مؤثر دیگر که می توانند منجر به ریلپس ارتودنتیک شوند عبارتند از:

ژنتیک و بالا رفتن سن

ژنتیک ممکن است در ابتدا لبخندی زیبا به شما بدهد، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که با افزایش سن، جابجایی طبیعی دندان ها را تجربه کنید. این یک اتفاق شایع است که با افزایش سن، بخصوص در دندان های جلو رخ می دهد. به نظر می رسد این دندان ها، به دلیل نازک شدن مینا، بیشتر مستعد جابجایی تحت فشار باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مینی ایمپلنت در درمان ارتودنسی

دندان قروچه

اگر شما دندان قروچه مزمن داشته باشید، احتمالاً از قبل از برخی مشکلات سلامت دهان و دندان که می تواند بوجود بیاورد آگاه هستید. نیروهای مستمر ناشی از ساییدن دندان ها روی یکدیگر، فشاری به آنها وارد می کند که می تواند بایت را تغییر دهد و در نهایت منجر به ناهمراستایی آنها شود.

از دست دادن دندان

اگر یک یا چند دندان را به دلیل تروما، پوسیدگی یا بیماری پریودنتال از دست داده اید، دندان هایی که این فضاهای خالی را احاطه کرده اند، اغلب به مرور زمان به سمت آن حرکت می کنند. اگر این مشکل درمان نشده باقی بماند، در نهایت می تواند منجر به بایت مشکل دار شود.

برگشت ارتودنسی

برگشت ارتودنسی

بازگشت مجدد مشکلات ارتودنتیک چگونه درمان می شود؟

به طور کلی چند گزینه مختلف برای پرداختن به ریلپس ارتودنتیک وجود دارد، از جمله:

نظارت

اکثر افراد به مرور زمان برخی حرکات جزئی طبیعی دندان ها را تجربه می کنند، زیرا استخوان و لثه هایی که دندان ها را حمایت می کنند، با افزایش سن تغییر می کنند. ریتینرها نیز می توانند با ساییدگی به مرور زمان، کمی انحراف پیدا کنند، که می تواند از اثرگذاری آنها را بکاهد.

اگر مراقب بوده اید که ریتینر خود را طبق دستورالعمل استفاده کنید و تنها جابجایی جزئی دندان ها را تجربه کرده اید، اغلب می توانیم همه چیز را فعلاً به همان شکلی که هستند رها کنیم و تنها شاهد هر گونه جابجایی بیشتر دندان ها باشیم.

ریتینرهای جدید

انواع خاصی از حرکات جزئی وجود دارند که ما می خواهیم آنها را درمان کنیم. این موارد اغلب با یک ریتینر جدید یا یک ریتینر جایگزین قابل اصلاح هستند، بنابراین اگر ریتینر شما گم یا شکسته شده است، این یکی از نخستین کارهایی است که انجام می دهیم. به طور کلی، ریتینرهای ثابت برای حفظ دندان های پایین پایین در یک راستا خوب هستند، در حالی که ریتینرهای متحرک معمولاً برای دندان های بالا توصیه می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ناهنجاری دیپ بایت

درمان مجدد

اگر دچار بازگشت قابل توجه مشکل ارتودنتیک خود شده اید، ارتودنتیست شما ممکن است درمان مجدد با بریس ها یا الاینرها را توصیه کند. اگر به عنوان یک بزرگسال با بریس های فلزی سنتی راحت نیستید، طیف گسترده ای از گزینه‌های درمانی برای اصلاح بازگشت مجدد مشکل ارتودنتیک شما وجود دارند، از جمله بریس های شفاف و الاینرهای شفاف اینویزیلاین.

برگشت ارتودنسی

برگشت ارتودنسی

آیا درمان مجدد هیچ مزیتی دارد؟

ما می دانیم که ایده درمان مجدد می تواند دلهره آور باشد، اما دلایل خوبی برای رسیدگی به ریلپس ارتودنتیک وجود دارد! بهبود سلامت دهان و دندان مسئله بزرگی است. دندان های فشرده و نامرتب باعث بوجود آمدن زوایا و شکاف هایی برای انباشته شدن ذرات غذا و باکتری ها می شوند، بنابراین بیشتر در معرض خطر تجمع پلاک و تارتار هستید. هنگامی که دندان های شما با فواصل درست در کنار یکدیگر و در یک راستا قرار دارند، تمیز نگه داشتن دندان ها با یک روتین بهداشتی خوب آسان تر است.

درمان مجدد همچنین منجر به داشتن لبخندی با اعتماد به نفس بیشتر خواهد شد. این به نوبه خود می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد، چیزی که در جنبه های مختلف زندگی شما کمک کننده است. اصلاح ریلپس اغلب زمان بسیار کمتری نسبت به درمان اصلی شما می برد، که این تنها یک دلیل دیگر برای فکر کردن به آن است! چه بریس ها یا درمان با الاینرها را برای اصلاح ریلپس ارتودنسی خود انتخاب کنید، نتایج برای داشتن لبخندی که می توانید دوباره به آن افتخار کنید ارزش بیشتری دارد.

دلیل ریلپس مشکل ارتودنسی شما هرچه که باشد، ارتودنتیست شما به بازسازی لبخندی که قبلاً داشته اید کمک می کند. اگر آماده اید نخستین گام را برای بازیابی لبخند یکدست و زیبایی که قبلاً داشته اید بردارید، همین امروز برای مراجعه اقدام کنید.

0/5 (0 نظر)