ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ ای از دندانپزشکی است که به درمان و اصلاح کجی، شلوغی و به ‌هم‌ ریختگی دندان‌ها و ناهمراستایی فک و مشکلات بایت می‌پردازد.

چرا درمان ارتودنسی انجام می‌شود؟

همه ما تصور مشابهی از لبخند ایده آل داریم اما می‌دانیم که بیشتر افراد کمابیش دندان‌هایشان دچار مشکلاتی مانند کجی و به‌ هم‌ ریختگی، فاصله بین دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌های جلویی، بالا یا پایین بودن برخی دندانها، جفت نبودن دندان‌ها بر یکدیگر و جلو زدگی فک است. برای اصلاح این مشکلات و دستیابی به لبخندی زیبا و دندان‌های صاف و مرتب درمان ارتودنسی انجام می‌شود. توجه داشته باشید درمان ارتودنسی تنها برای زیبایی لبخند انجام نمی‌شود بلکه نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می‌کند. چراکه ناهمراستایی دندان‌ها مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی دندان، عفونت لثه، ساییدگی مینا، کوتاه شدن دندان‌ها و قرار گیری دندان‌ها در معرض شکستگی و لب پر شدگی به دنبال خواهد داشت.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چگونه عمل می‌کند؟

درمان ارتودنسی معمولاً  با کمک سیستم براکت انجام می‌شود. سیستم براکت از نگینهای براکت، سیم ارتودنسی ، بند فلزی و قطعات دیگر تشکیل شده است. نگینهای براکت که قطعات مربعی شکل کوچکی هستند بر روی سطح جلوی دندان ها چسبانده می‌شوند. این قطعات حاوی یک شیار هستند که سیم ارتودنسی از آن عبور می‌کند. سیم ارتودنسی از تمام نگینهای براکت عبور کرده و آنها را به یکدیگر متصل می‌کند. به این ترتیب با سفت شدن سیم ارتودنسی، دندان‌ها کشیده می‌شوند. برای تغییر جهت اعمال نیرو به خصوص بین دو فک مقابل، از حلقه کشی به نام الاستیک استفاده می‌شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

وسیله‌ های ارتودنسی چیست؟

متداول‌ترین وسیله ‌های ارتودنسی شامل سیستم براکت فلزی، براکت سرامیکی، مینی براکت، براکت پشت دندانی، الاینر شفاف، نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر، وسیع کننده کام، هدگیر، هدگیر معکوس فضا نگهدار، قالب دوقلو (توئین بلاک) و دیستال جت است. اکثر این قطعات از ترکیبی از پلاستیک و فلز ساخته می‌شوند. اغلب برای ساخت وسیله ‌های ارتودنسی از دهان قالب‌ گیری می‌شود و قالب به لابراتور دندانپزشکی ارسال می‌شود تا وسیله ارتودنسی اختصاصی بیمار ساخته شود.

طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

به طور کلی طول مدت درمان معمولاً یک سال تا چند سال است. پس از اتمام درمان با سیستم براکت، براکت از دهان خارج شده و پس از آن برای حفظ نتایج باید نگهدارنده ارتودنسی ثابت یا غیر ثابت استفاده کنید. در صورتی که همکاری کامل را با ارتودنتیست داشته باشید، طول دوره درمان کاهش می‌یابد. همچنین برخی از تکنولوژی‌های جدید مانند اکسلدنت به کاهش دوره درمان کمک می‌کنند. حفظ رعایت بهداشت در این مدت اهمیت ویژه‌ ای دارد چرا که هر گونه مشکلی که در لثه‌ها یا دندان ایجاد شود می‌تواند درمان را طولانی‌تر کند.

۰/۵ (۰ نظر)