اگر شما نیز در پی راهی با سرعت بیشتر برای صاف کردن دندان های خود با بریس ها هستید، شانس به شما رو کرده است. ارتودنسی سریع مفهوم جدیدی در درمان ارتودنسی است که می تواند در مدت زمانی کوتاه تر به همان نتایجی دست یابد که به با ارتودنسی سنتی می توان به آنها دست پیدا کرد. ارتودنسی سریع در بین افراد بزرگسال به شهرت رسیده است، زیرا این فرایند به آنها اجازه می دهد دندان های خود را به جای چند سال، ظرف مدت چند ماه اصلاح نمایند. امروزه از هر ۵ بیماری که برای درمان ارتودنسی مراجعه می کنند، یک نفر آنها بزرگسال است.

 

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع چیست و چگونه انجام می شود؟

بیش از دو دهه تحقیق منجر به ابداع روش ارتودنسی سریع در دانش دندانپزشکی شده است. ممکن است اکنون بتوان دندان ها را بدون هیچ خطری، با ۴ برابر سرعت بیشتر جابجا کرد. در واقع ارتودنسی سریع ترکیبی از ارتودنسی پیشرفته و جراحی دهانی پریودنتال است که به طور معمول در دندانپزشکی با اهداف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

در شکل سنتی، درمان ارتودنسی مدت زمان زیادی طول می کشد، که آن هم به دلیل محدودیت هایی است که استخوان پیرامون دندان ها ایجاد می کند. استفاده آرام و پیوسته از ابزارهای ارتودنسی منجر به وارد آمدن فشار بیولوژیکی می شود که منجر به حرکت فوق العاده آرام دندان ها می شود. این مکانیزمی است که ارتودنتیست ها طی ۱۰۰ سال گذشته از آن برای جابجا کردن دندان ها استفاده کرده اند.

ارتودنسی سریع این دو راهی را با به کارگیری ارتودنسی پیشرفته همراه با جراحی پریودنتال حل کرده است که باعث می شود استخوان های پیرامون دندان ها فعال شوند. با تحریک و نرم شدن استخوان ها، دندان ها می توانند با سرعت بیشتری جابجا شوند، در حالی که به طور همزمان، برای ایجاد بنای بهتر برای دندان ها استخوان جدید افزوده می شود.

فعال سازی استخوان های پیرامون دندان ها شامل ایجاد خراش عمودی انتخابی و قرار دهی مواد اضافی پیوند استخوان است. بیشترین دقت حین انجام جراحی به کار گرفته می شود و کمترین آسیب به بافت نرم وارد می شود. قبل از بخیه زدن، مواد بسیار ریز پیوند استخوان روی استخوان فعال شده قرار داده می شود (تقویت استخوان). استخوان فعال شده که دندان را حمایت می کند از دو هفته پس از جراحی، هم جابجایی دندان ها را ممکن خواهد ساخت، هم سرعت آن را افزایش خواهد داد. هر دو فک های بالا و پایین، همینطور یک یا یک دسته از دندان ها، می توانند به طور همزمان تحت جراحی قرار بگیرند.

واکنش پذیری و حساسیت فک های بالا و پایین به فعال سازی و تقویت متناسب با بیولوژی سلولی و مراحل فیزیولوژیکی است که در “الگوی بهبود زخم پدیده تسریع سازی منطقه ای” (PRP) مشاهده می شود. انفجار چشمگیر در فعالیت استخوان (دمینرالیزیشن و ری مینرالیزیشن) در کنار محل فعال سازی و تقویت اتفاق می افتد. ارتودنسی سریع نشان می دهد چگونه واکنش بیولوژیک می تواند به نفع بیمار مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

مزایای ارتودنسی فوری

مهمترین مزیت ارتودنسی سریع سرعت آن است. با ارتودنسی سنتی، ممکن است لازم باشد بیمار دو تا چهار سال از بریس ها استفاده کند، اما ارتودنسی سریع می تواند این مدت را یه زیر یک سال کاهش دهد. در سریع ترین حالت خود، درمان ارتودنسی می تواند به مدت سه تا هشت ماه طول بکشد.

با کمک درمان ارتودنسی شما به لبخندی زیبا دست خواهید یافت. با این حال، برای سلامت شما نیز مزایایی خواهد داشت. از آنجا که بریس ها کمک می کنند مشکلات ساختاری اصلاح شوند که ممکن است منجر به بروز اوربایت یا فشردگی و نامرتبی دندان ها شده باشند، ارتودنسی سریع، درست مانند ارتودنسی سنتی می توانند سلامت عمومی دندان ها را نیز ارتقاء دهد. داشتن دندان های صاف و یکدست می تواند به سلامت دندان ها و لثه ها، و نیز قدرت بایت مؤثر، جویدن، و حرف زدن نیز مربوط شود.

دیگر مزایای ارتودنسی سریع در نتیجه فعال سازی و تقویت استخوان عبارتند از:

  • افزایش حجم استخوان در برخی موارد می تواند زیبایی ظاهری چهره را بهبود دهد.
  • افزایش استحکام دندان ها پس از درمان ارتودنسی.
  • نیاز به تعداد کمتر کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی.
  • اصلاح و ترمیم بافت های نرم و/ یا استخوانی موجود که دندان ها را حمایت می کنند.
  • می تواند به عنوان درمان جایگزین یکی از نمونه های درمانی استفاده شود که جراحی ارتوگناتیک نیاز دارند.

 

 

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

 

معایب ارتودنسی فوری

ارتودنسی سریع به فرایندهای جزئی جراحی نیاز دارد، که معمولاً توسط پریودنتیست (متخصص لثه)، حدود یک هفته پس از قرار گیری بریس ها روی دندان ها، انجام می شود.

این فرایند جراحی جزئی و سرپایی که تحت بی حسی موضعی انجام می شود، در استخوان ها و لثه هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند تغییر ایجاد می کند، که اجازه می دهد دندان ها سریع تر به محل درست خود هدایت شوند. جراحی عموماً همانقدر درد و ناراحتی بوجود می آورد که پاکسازی دندان ها ناراحت کننده است. با این حال، کاملاً عادی است که برخی بیماران با ارتودنسی سریع درد خفیفی را تجربه کنند که علت آن هم حرکت دندان ها سریع تر از زمانی است که از بریس های سنتی استفاده می شود.

۰/۵ (۰ نظر)