دیجیتال سازی بزرگ ترین تغییر تحولی است که در تمام زمان ها در زندگی انسان ها بوجود آمده است. تأثیرات بنیادی این تغییرات روی زندگی روزانه ما بیشتر از صنعت چاپ یا انقلاب صنعتی بوده اند. در این برهه ما تنها منتظریم آینده بشر به چه شکل خواهد بود. اما این دیجیتال سازی چه تأثیری روی مراقبت های ارتودنتیک داشته است؟ وقتی به عقب نگاه می کنیم، چندین دهه است که ما از سیستم های اجرایی و تصاویر دیجیتالی استفاده می کرده ایم، اما مدت زمان چندان طولانی از کاربرد ارتودنسی دیجیتال در روند درمان نمی گذرد، که از طریق آن می توانیم با استفاده از اطلاعات سه بعدی یک بیمار مجازی خلق کنیم، طرح درمان را شبیه سازی کنیم، و ابزارهای مناسب را طراحی و تولید کرد. این قابلیت ها هنوز هم تنها توسط تعداد اندکی از ارتودنتیست ها به کار گرفته می شوند.

با این حال، ارتودنسی دیجیتال کل روند دیجیتال بیمار را در بر می گیرد، که چیزی فراتر از صرفاً یک روند درمان دیجیتالی است که به تولید یک سیستم براکت یا ابزار خاص ختم می شود. در این سیستم یک اکوسیستم به کار گرفته می شود که بسیار پیچیده تر است و تصویر برداری سه بعدی را شامل می شود؛ ثبت مجموعه ها و قالب های مختلف تصاویر؛ تفکیک ساختار آناتومیک مورد علاقه؛ شبیه سازی محل قرارگیری براکت، اکلوژن، عملکرد و لبخند؛ نظارت آنلاین دوره درمان و روند بهداشت؛ و طراحی و تولید ابزارها. در حقیقت، ارتودنسی دیجیتال به ارتباطات مربوط می شود، استفاده و انتقال اطلاعات.

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال

عصر دیجیتال اینجاست- حتی در زمینه ارتودنسی

مانند بسیاری زمینه های دیگر، دیجیتال سازی حتی در زمینه ارتودنسی نیز نفوذ پیدا کرده است. فرایندهای نوآورانه دیجیتال کمک می کنند سرعت روند درمان افزایش پیدا کند. بعلاوه، طرح های درمان دقیق تر هستند و کل فرایند برای بیمار راحت تر خواهد بود. به لطف دیجیتال سازی، هم درمان و هم نتایج می توانند شبیه سازی و بهینه شوند. متخصصان از مزایا و فرصت های ارائه شده توسط ارتودنسی دیجیتال اطلاع دارند. با این حال، تعدادی از ارتودنتیست ها و لابراتوارها تمایلی به استفاده از دیجیتال سازی در روند کار خود ندارند زیرا تنها راه حل های مستقل در دسترس بودند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دلایل ایجاد فاصله بین دندانها

در مراکزی که راهکارهای جامع دیجیتال ارائه می شوند، گروه وسیعی از ابزارهای درمان ارتودنسی تنها در یک سیستم ارائه می شوند. بنابراین، هر متخصصی به طور مجزا می تواند میزان و سطح استفاده خود از ابزارهای دیجیتال تا بر طرف شدن نیازها را تعیین نماید. در نتیجه، دیدگاه داشتن یک گردش کار دیجیتال جامع که همه فرایندها را پوشش دهد، از تشخیص و درمان گرفته تا نتایج نهایی، بالأخره به واقعیت تبدیل شده است.

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

ارتودنسی دیجیتال به جایگزینی فرایندهای دستی با فرایندهای دیجیتال اشاره دارد. این فرایند با دریافت اطلاعات بیمار در نرم افزارهای اجرایی آغاز می شود و پس از آن تصویر برداری دیجیتالی و سیستم های اسکن مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی همه اطلاعات بیمار و اطلاعات تشخیصی وارد شدند، از نظر تخصصی و درستی توسط نرم افزارهای مخصوص پردازش می شوند. پس از تجزیه و تحلیل مورد و تشخیص، طرح درمان- مثلاً تنظیمات نهایی یا قرار گیری دیجیتال بریس ها- با کمک ابزارهای اندازه گیری دیجیتالی تولید می شود. پس از آن، با استفاده از پرینترهای سه بعدی مدل ها برای تولید ابزارهای درمان آماده می شوند یا به صورت آنلاین به شکل خدمات CAD/CAM (طراحی با کمک کامپیوتر/ تولید با کمک کامپیوتر) به ارائه دهندگان خدمات دیجیتال سفارش داده می شوند.

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال چه نرم افزارها و سخت افزارهایی نیاز دارد؟

اساساً، چیزی بیشتر از یک کامپیوتر و دسترسی به اینترنت نیاز نیست، از این طریق به راحتی و به سرعت می توانید روند درمان چندین بیمار را به صورت آنلاین سفارش دهید. افرادی که ترجیح می دهند مدرن تر و سریع تر باشند می توانند با استفاده از اسکنرهای داخل دهانی قالب گیری های خود را انجام دهند با الگوی کار خود را اسکن کنند. در مراحل ابتدایی، استفاده از پرینترهای سه بعدی برای کار شما الزامی نیست، مخصوصاً زمانی که تنها یک لابراتوار کوچک دارید. متخصصانی که قصد دارند طراحی درمان و ابزارها را خود به عهده بگیرند، نرم افزارهای مناسب نیاز خواهند داشت. متخصصانی هم که می خواهند اجازه دهند افراد دیگر مراقبت طرح درمان را به عهده بگیرند نیز می توانند بدون هیچ نرم افزاری روند درمان دیجیتال خود را پیش ببرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری

ارتودنسی دیجیتال- برگ برنده در بازار رقابتی دندانپزشکی

تلفیق فرایندهای دیجیتال و راهکارهای درمان می تواند به حصول اطمینان از تأثیرگذاری بیشتر و نتایج رقابتی ختم شود، بعلاوه سطح دقت برای طرح درمان و تولید ابزارهای درمان را افزایش خواهد داد. شبیه سازی دیجیتالی دوره درمان، دقت بیشتر نتایج درمان را تسهیل می کند. بعلاوه، طراحی درمان پیشگویانه و دراز مدت از تعداد دفعات مراجعه به متخصص و کل طول درمان می کاهد. تأثیرگذاری بیشتر و بهبود روند کار این اطمینان را بوجود می آورد که روند درمان بهترین کیفیت را خواهد داشت.

به لطف روش های نوآورانه که برای متخصصان و بیماران ارزش بالایی دارند ممکن است در نهایت به نتایجی دست پیدا کنید که در عرصه رقابت از روش های دیگر برتر هستند و موقعیتی برجسته در بازار دارند. درمان هایی که با کمک کامپیوتر انجام می شوند، میزان خطا را پایین می آورند و کمک می کنند استانداردهای با کیفیت بالا تجدیدپذیر باشند- یک عامل کلیدی برای متخصصان تازه کار.

ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال

مزایای ارتودنسی دیجیتال

  • درمان و مشاوره دقیق، صحیح، و قابل پیش بینی
  • سطح بالاتر کیفیت درمان، و اجرای سریع تر
  • نتایج صحیح تر، و گزینه های دقیق تر طراحی درمان
  • تأثیرگذاری بیشتر در جریان درمان، و کمترین تعداد خطا
  • راحتی بیشتر بیمار در نتیجه تعداد دفعات کمتر مراجعه به ارتودنتیست و طول درمان کوتاه تر
  • مزایای رقابتی بزرگ تر، به لطف روش های درمانی نوآورانه
  • استانداردهای کیفی در طول درمان به راحتی قابل تکرار خواهند بود
  • نتایج درمان زیبایی و بالینی متقاعد کننده تر
  • کنترل بیشتر روی کل درمان و هزینه ها
  • منافع اقتصادی با صرفه جویی در وقت
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  روند سفت کردن بریس ها به چه صورت است؟
0/5 (0 نظر)